Sunday, 22 May 2011

Terka a Německo
Aneb nadešel čas objasnit několik věcí, aneb nebaví mě pořád odpovídat ve 140 znacích

Před třemi lety jsem dostala možnost studovat v Německu. Teď sice všude říkám, že všichni chytří lidé utíkají za studiem do zahraničí a že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v mém doposavadním životě, ale tehdy jsem byla ještě malé kuře, dokonce ještě menší než jsem teď, a když jsem se po přijímačkách měla rozhodnout, jestli tam vůbec půjdu, stálo mě to plno rozkopaných skříní, promáčených kapesníků a nehezkých slov. (No dobrá dobrá, budu se snažit nepřehánět.)

Je to projekt, který dalo dohromady české a saské ministerstvo školství. Jde o to, aby se navázaly vztahy a prolomila taková ta pomyslná bariéra mezi Čechy a Němci po druhé světové. Hodně lidí si myslí, že tenhle problém je už dávno za zenitem, ale není. Předsudky jsou přecejenom stále předsudky.

Bydlím přes týden na intru, na víkendy jezdím většinou domů a maturovat budu o rok dřív než moji vrstevníci. Není to jako u nás v Čechách, že se na gympl chodí od šestky nebo od devítky, ale tenhle celý projekt je od sedmé třídy. Intr je vcelku český, protože pro Čechy je celé studium, včetně pobytu na intru, zadarmo, kdežto Němci si to musí platit. To podle mě teda trochu podkopává celkovou filozofii, ale co se dá dělat.

Každá třída má svoje dva mentory, jako 'náhradní rodiče' (ok, zní to divně, ale jsou fajn). Ti mají na starosti vykopávat vás ze všech průserů, do kterých  se zavrtáte, říkat vám každý večer dobrou noc a dělat si z vás srandu. A taky projevovat nějakou tu pseudomateřskou lásku. Ne, mají nás fakt rádi. Nebo to uměj minimálně dobře hrát : D

A ačkoliv miluju češtinu a ačkoliv to je pěkně nevlastenecký, do Čech už bych se nevrátila. Minimálně za studiem ne.

Takže . . .

Chci sem psát různé myšlenky a poznatky, v serióznějších záležitostech, tak i všechny různé divné a  creepy situace a prostě kdykoliv budu potřebovat se o něco podělit. A většinou to asi bude mít co dočinění s mým životem

No comments: